fbpx

Maseczki ochronne – na co zwrócić uwagę?

Wydarzenia ostatnich miesięcy sprawiły, że zapotrzebowanie na ochronne maseczki antywirusowe wzrosło diametralnie. Producenci prześcigają się w produkcji coraz to nowych rozwiązań wykorzystując różnorodne materiały, wzory i kolory przy produkcji masek ochronnych. Pojawia się jednak pytanie, czy taka ochrona może być skuteczna? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, wszystko zależy od sposobu produkcji oraz odpowiedniego doboru materiałów.

Jaki materiał wybrać do produkcji maseczek ochronnych?

Wybierając materiał do produkcji maseczek ochronnych powinniśmy się kierować przede wszystkim jego właściwościami antywirusowymi, a także zastosowaniem maski. Profesjonalne maski stosowane przez medyków i różnią się od maseczek, które mają zapewnić podstawową ochronę w trakcie zakupów i wyjść z domu.  Dla użytkowników tego rodzaju akcesoriów liczą się takie cechy jak komfort noszenia, czy możliwość wielokrotnego użycia maski. Biorąc pod uwagę różne cechy masek przy ich produkcji można wykorzystać różnego typu tkaniny i włókniny na maseczki o różnych parametrach ochronnych.

Włókniny na maseczki medyczne i ochronne

Maseczki medyczne z włókniny

Przy produkcji maseczek medycznych i ochronnych korzysta się z włóknin polipropylenowych wykonanych w technologiach spunbond oraz meltblown.

Wysoką skuteczność filtracji bakteryjnej - na poziomie powyżej 98% - zapewniają maseczki wykonane z najwyższej jakości trójwarstwowej włókniny SMS, która jest produkowana z włókien spunbond oraz meltblown. Materiał oprócz swoich doskonałych właściwości ochronnych zapewnia możliwość swobodnego oddychania oraz niską przepuszczalność zanieczyszczeń i cieczy.

Przy produkcji maseczek medycznych korzysta się również z gotowych rolek włóknin w rozmiarze produkcyjnym. W tym celu można skorzystać z włókniny spunbond (17,5 cm i 19,5 cm) oraz meltblown (17,5 cm). Dzięki nim można stworzyć maski dwuwarstwowe (łączy się włókniny spunbond) i trójwarstwowe (pomiędzy dwiema warstwami włókniny spunbond znajduje się włóknina filtrująca meltblown). Włókniny zgrzewane są ze sobą, a pomiędzy warstwami materiału umieszcza się okrągłe i miękkie gumki na uszy oraz zacisk nosowy. Profesjonalna maseczka ochronna nie jest łatwa do wykonania w warunkach domowych, należy pamiętać iż oprócz odpowiedniego doboru materiału ważna jest także jej konstrukcja, która powinna zapewniać odpowiednie przyleganie materiału.

Więcej informacji na temat właściwości i zastosowania włóknin znajdziecie w naszym Przewodniku po włókninach.

Bawełna na maski ochronne

Maseczki ochronne bawełniane

Maseczki ochronne produkowane są również z bawełny. Zaletą tego typu masek jest to, że z powodzeniem mogą zostać uszyte w domowych warunkach. Należy pamiętać, ze taki materiał nie będzie w stanie zapewnić wysokiego poziomu ochrony antywirusowej i nie stosuje się go jako maski medyczne. Jednak ogromną zaletą takich masek jest to, że mogą być używane i prane wielokrotnie, co sprawdza się przy codziennej konieczności noszenia maseczek.  Aby nieco zwiększyć ochronę warto w maseczce bawełnianej umieścić kieszonkę, która umożliwi włożenie wymiennego filtra z włókniny o właściwościach filtracyjnych. Dzięki temu, że bawełna przepuszcza powietrze lepiej niż włókniny polipropylenowe jest również wygodniejsza w takcie noszenia przez dłuższy czas.

Jak nosić maseczki ochronne?

Nawet najlepszy materiał na maseczkę ochronną nie sprawdzi się, jeśli będzie ona noszona w nieprawidłowy sposób. Należy pamiętać, że maseczki z włókniny i maseczki bawełniane powinny zakrywać nos i usta. W trakcie korzystania z maseczek nie powinno się ich poprawiać. Maskę najlepiej zdjąć ściągając gumki z uszu - unikając dotykania materiału, a po jej zdjęciu należy pamiętać o natychmiastowym wyrzuceniu (lub wypraniu) maski i dokładnym umyciu ewentualnym zdezynfekowaniu rąk.

Noszenie maseczek ochronnych może być nieco kłopotliwe dla osób noszących okulary. Aby w trakcie używania maski szkła nie parowały dobrze jest umieścić maseczkę wysoko: tak, by znajdowała się pod noskami oprawek.

Czy maseczki ochronne chronią nas przed wirusem?

Maski antywirusowe wykonane z trójwarstwowej włókniny medycznej posiadają skuteczność filtracyjną na poziomie ponad 98%. Aby osiągnąć jak największą efektywność użytkowania należy pamiętać o prawidłowej higienie rąk oraz odpowiednim zakładaniu oraz zdejmowaniu maseczki. Warto zwrócić również uwagę na jej zalecany czas użytkowania i pamiętać, że maska nie chroni nas w 100% - powinniśmy zachować wszelkie metody ochrony osobistej aby zminimalizować ryzyko zakażenia.

Kontakt

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić komfort użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz.