fbpx

Włókniny polipropylenowe – przewodnik

Co to jest włóknina polipropylenowa?

Włóknina polipropylenowa (ze względu na swoje zastosowanie określana również jako włóknina medyczna lub techniczna)jest materiałem płaskim - nietkanym o charakterystycznych właściwościach. Poprzez zastosowanie technologii spunbond lub meltblown nabiera miękkości, odporności na rozciąganie, rozrywanie, przepuszcza powietrze oraz parę wodną. Materiał jest lekki, łatwy w szyciu i cięciu, a także nadaje się do sklejania lub zgrzewania z innymi materiałami.

Rodzaje włóknin medycznych

Włókniny wodoodporne – laminaty

Do grupy włóknin wodoodpornych należą laminaty oddychające i ochronne. Składają się z włókniny oraz warstwy zabezpieczającej przed przenikaniem wody i innych płynów (również krwi pod ciśnieniem). Dzięki warstwie niepylącej włókniny na sprzęcie nie pozostają drobne pyłki, a ewentualnie rozlane ciecze w nią wchłoną.

Włókniny oddychające

Włókniny oddychające to materiały umożliwiające przepływ powietrza - bez dodatkowej wodoodpornej warstwy. Mogą być one produkowane z wykorzystaniem technologii spunbond oraz meltblown lub obu technologii jednocześnie w włókninach SMS.

Włóknina Spunbond to klasyczna włóknina polipropylenowa o podstawowych właściwościach ochronnych. Sprawdza się samodzielnie w odzieży ochronnej, ale doskonale nadaje się do łączenia z innymi materiałami i włókninami.

Włóknina Meltblown to specjalny rodzaj włókniny medycznej, który dzięki technologii produkcji posiada właściwości filtrujące. Dla tego rodzaju materiału określa się tak zwany współczynnik BFE wskazujący na poziom filtracji bakteryjnej. Przykładowo: włóknina filtracyjna meltblown dostępna w Bermed ma wskaźnik na poziomie 99,6% co oznacza, że praktycznie nie pozwala na przedostawanie się mikroorganizmów.

Włóknina SMS została stworzona z trzech warstw włókien: spunbond, meltblown i spunbond. Taka budowa zapewnia włókninie nie tylko doskonałą wytrzymałość, ale także dobrą przepuszczalność powietrza przy jednoczesnym wysokim poziomie filtracji bakteryjnej.

Zastosowanie włókniny polipropylenowej

Włókniny polipropylenowe są popularne w wielu branżach. Ich lekkość oraz wytrzymałość przydają się w wielu produktach od niewielkich maseczek po duże elementy zabezpieczające meble.

Z włóknin polipropylenowych korzysta branża medyczna, stomatologiczna oraz kosmetyczna. Wykorzystuje się w nich różne rodzaje włóknin, które w zależności od właściwości mogą być stosowane w:

- odzieży medycznej i jednorazowej (fartuchy, kombinezony, obuwie ochronne, czepki, szlafroki);

- jako elementy ochronne w  gabinetach zabiegowych i kosmetycznych (serwety, podkłady, prześcieradła, osłony kabli urządzeń medycznych i pola operacyjnego).
Włókniny polipropylenowe wykorzystywane są również w przemyśle odzieżowym, obuwniczym, kaletniczym (torby reklamowe, walizki, pokrowce), budowlanym (membrany dachowe, drenaż), rolnictwie (agrowłókniny ze stabilizatorem UV), tapicerskim i meblowym. Jak widać zastosowań może być wiele, jednak należy pamiętać, że są one zależne od odpowiedniego doboru gramatury.

Dlaczego odpowiedni dobór gramatury jest ważny?

Właściwości użytkowe włókniny wynikają z jej gramatury i mogą być bardzo różne w zależności od jej grubości. W zależności od potrzeb powinniśmy się kierować innym doborem gramatury włókniny.  W naszej ofercie znajdują się zarówno cienkie, jak i grubsze materiały, w przedziale od 8 g/m2 aż do 150 g/m2. Aby dobrać odpowiednią włókninę do własnych potrzeb należy kierować się kilkoma wskazówkami:

  • Włóknina o niskiej gramaturze jest bardzo miękka, swoim wyglądem przypomina materiał, może się jednak mechacić. Sprawdzi się w artykułach higienicznych takich jak podpaski czy pampersy.
  • Włókniny o gramaturach w przedziale 15-35 g/m2 również należą do grupy cienkich materiałów - sprawdzają się w niektórych artykułach higienicznych i ochronnych. Mogą być stosowane do produkcji maseczek, ochraniaczy na obuwie, czy ręczników higienicznych.
  • 35-50 g/m2 - włókniny o takiej gramaturze są nieco grubsze, ale nie sztywne. Znajdziecie wśród nich włókninę SMS (40 g/m2) do produkcji odzieży medycznej: bluz, spodni i spódnic ochronnych. Włókniny o średnich gramaturach mogą być używane również do cienkich fartuchów.
  • Włókniny powyżej 50g/m2 są dość grube, jednak na tyle miękkie, że sprawdzają się jako włókniny medyczne. Nadają się np. do tworzenia fartuchów ochronnych, a włókniny laminowane do serwet i kombinezonów.
  • Włókniny 75 g/m2 należą do grupy włóknin technicznych. Mogą służyć do tworzenia wyściółki pomiędzy obiciem a wypełnieniem mebli, pikowania tkanin obiciowych, mocowania do tylnych ścian mebli.
  • Włókniny powyżej 100 g/m2 są sztywniejsze, odporne na mechacenie, w dotyku przypominają plastik. Ich  wyższa gramatura może posłużyć jako usztywnienie w torebkach lub portfelach.

Kontakt

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić komfort użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz.